İSLAMDA DOĞRULUK


İSLAMDA DOĞRULUK    İSLAMDA DOĞRULUK

Doğruluk: Doğru olma hali ,dürüstlük,sıdk,sadakat,istikamet, hak ve batılın zıttı , birr,hidayet, anlamlarına gelir.İtikadi ve ahlaki bir kavramdır.Allahın emrine ve kanunlarına uygun bir yol izlemek ve insanların haklarına riayet etmek demektir.İman eden ve inancını hayata geçiren doğru insan. Hz. Peygamberin güzel hayatını kendine örnek alır.Kuran-ı kerim doğruluğa dair birçok ayet ihtiva eder. Sıdk,istikamet,hidayet,gibi adlar alan doğruluk , ahlaki vasıfların tümünü kendinde toplar. Özünde Allaha ,meleklere,ahirete,kitaplara,peygamberlere,inana . Mallarını akrabaya, yetimlere, yoksullara, harcayan. namaz kılan, zekat veren, oruç tutan, sabreden, sözünde duran, cihat eden v.b müminlerin bütün bu vasıfları doğruluk halinin tezahürleridir.Doğruluk vasfı Doğru yolun anlaşılması ile geçerlilik kazanır.Allah(cc) Kuran-ı kerimde buyuruyorki.
AYET:”(Ya rabbi) )Bizi doğru yola ilet.” (Fatiha-6) İşte bu ayeti kerimelerle başlayan Kuran-ı kerim doğruluk yolunu ve bunun aksini sapmışların yolu olarak çeşitli ayetlerle açıklar. Ona kulluk etmek doğruluğun ve doğru yolun ta kendisidir. Allah(cc) ona inanan ve yolundan gidenleri rahmet ve lutfuna kavuşturur. Onları doğru yola iletir.Öğüt alanlar için ayetleri geniş geniş açıklamıştır. İşte ayet
AYET:” Emrolunduğun gibi dosdoğru ol.”((HUd-112) Bu ayette Allah(cc) müminlerin kendisinden korkmalarını ve ölçüyü doğru tutmalarını emretmektedir. Sözünde doğru olması için uyarılan müminler doğrulukları karşılığında cennete gireceklerdir. Onlara korku yoktur. Ve onlar üzülmeyeceklerdir. Doğruluk en iyi takva halinde gerçekleşebilir. Doğruluk aynı zamanda toplumsal bir olgudur. Nitekim ayeti kerimde buyrulurki.
AYET:”Ey iman edenler .Allahtan korkun ve doğrularla beraber olun.”(Tevbe-119) Doğruluk Allaha verilmiş bir sözdür. Bir kulluk vazifesidir. Ahde vefa sadakatin mükafatı hem dünyada hemde ahirette verilecektir. Sıddıkların(doğruların) özellikleri ana hatları ile açıklanmıştır. Bunlar sabır,itaat, infak,istiğfar,ihlas,takva,haya,emanet, gibi özelliklerdir. Doğruluğun karşısında yalancılık, ,batıl,delalet, gibi özellikler bulunmaktadır. Yalancılık dar anlamda insanın günlük hayatta söz ve davranışlarında doğruluktan uzaklaşması anlamına gelir. Geniş anlamda ise Allahın emir ve yasakları ile alay etmek. Allaha iftira etmektir. Bu da kafirlerin sıfatıdır.Allah(cc) yalancı kafirleri doğru yola iletmeyeceğini kuran-ı kerimde birçok ayeti kerimede belirtmiş. ve büyük azaba uğrayacaklarını haber vermiştir.
Davranışlarda doğruluğa hakkaniyette denir. Buda adalet,insaf ve merhamet demektir. Doğruluğun vahyi temellerinin anlaşılmasından sonra düşüncenin eyleme geçirilmesinde en başta ağızdaki dile hakim olmak gelmektedir. Dil düşüncenin iletim vasıtasıdır. müminler söz söylerken doğruyu söyler. Gereksiz yere konuşmaz. Kötü söz söylemez. Ya hayrı söyler doğruyu söyler yada susarlar Doğruluk düşüncede, sözde, niyette,iradede,azimde,vefa ve amelde, doğruluk şeklindedir.Bütün bunların kaynağı Kuran ve sünnettir. Öte yandan düşünce ve eylem birliği doğruluğun esasıdır. Düşüncede ve inançta tam anlamıyla islama yönelmedikçe ve islami hükümlere teslim olmadıkça davranışların doğru olması mümkün değildir. Doğru olan ahlak Peygambermizin(sav) ahlakıdır. Bunun dışında doğru yol yoktu…r. Zira peygamberimiz(sav) şöyle buyurur.
HADİS”Hud suresindeki 112. ayetteki ”dosdoğru ol” emri sebebiyle HUd suresi beni ihtiyarlattı. (Kadı Beydavi -envarül tenzil-1. cilt-580)Elmalılı hamdi yazır-Hak dini-4. cilt-28289) buyurarak doğruluğun önemini ve inasana yüklediği sorumluluğu ifade eder.
Sayın okurlarım bugünkü beşeri sistemde gerek toplumsal düzeyde gerek fert olarak yalacılık revaçtatır. Çünkü insanlarda Allah korkusu kalmamıştır.İnsanlar arasındaki ahlaki ve sosyal ilişkiler suni ve doğruluktan uzaktır. Toplum emin bir toplum değildir.Kuşku toplumu haline gelmiştir.İslam dışı fert ve toplumlarda doğruluğun bir anlamı yoktur. Çünkü düzenler zulum üzerine kurulmuştur. İnsanlar şahsi çıkarlar peşinde birbirlerini kandırmak, için türlü oyunlarlara baş vurmaktadırlar. Bu bozuk bir hayat düzenidir. Sorumsuz çirkin davranışların hakim olduğu düzen insanları hergün doğru yoldan uzaklaştırmaya başlamı Sorumsuz çirkin davranışalrın hakim olduğu düzen insanları hergün doğru yoldan uzaklaştırmaktadır. Bizzat müslümanların doğruluk düsturuna uymamaları bir toplumun helak olması için yeterli sebeptir. Çünkü hakkı tavsiye eden olmazsa veya insanlar yalancılık içinde yüzerken kendisi doğru olmadığı halde doğruluktan dem vurusa o toplum çökmüş demektir. peygamberimiz(sav) şöyel buyurdu.
HADİS.”Bir sahabi hz peygambere gelerek ya Resulallah bana islamı öyle tanıtki senden başka birine sorma ihtiyacı duymayayım. deyince Resulullah(sav) şöyle buyurdu.”Allaha inandım de ve dosdoğru ol. (Müslim- iman-62,ahmet. bin hambel-3. cilt-413)
Sayın okurlarım başka bir hadisi şerifte peygamberimiz(sav) şöyle buyurdu.
HADİS:”Doğruluk iyiyiğe iletir. iyiylikte cennete götürür. Bir kimse doğru söyeleye söyleyeAllah katında çok doğru olarak yazılır. Yalancılık fenalığa götürür. Fnalıkta cehennme götürür. Bir kimse yalan söyleye söyleye Allah katında çok yalancı olarak yazılır.(Riyazüssalihin-72)
Sayın okuralarım bugün insanlar doğruyu değil menfaatini aramaktadırlar. Toplumuzda doğruluk yok olmuştur. Doğru olanlarda ne yazikki enayi yerine konmakta, alay edilmekte, dışlanmakta ve onların doğruluğundan yararlanılmaktadır. Bugün doğru olmak yanan ateşe girmek kadar zor olmuştur. Doğru söyleyen daima zarara girmektedir. Doğru söylediğine bin kez pişman olmaktadır. Pran varmı var işte yandın gitti para yok desen yalancı olacaksın. gerçekten bugün doğruluk rafa kalkmıştır. Hala doğrulukla hareket eden doğru söyleyen varsa anıtını dikmek gerekir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s